| Product Type: | Headset - Bluetooth - wireless - USB-C via Bluetooth adapter |
| Series: | Voyager Surround 80 series |
| Compatibility: | Mac, Windows |
| Width: | 19.1 cm |
| Depth: | 7.7 cm |
| Height: | 18.1 cm |
| Тегло, kg: | 0.275 |
| Colour: | Black |
| Earpad Material: | Artificial leather |
| Recommended Use: | Portable electronics, computer |
| Max Operating Distance: | 30 m |
| Headphones Form Factor: | Full size |
| Connectivity Technology: | Wireless |
| Wireless Technology: | Bluetooth |
| Bluetooth Version: | Bluetooth 5.3 |
| Bluetooth Profiles: | Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Hands-Free Profile (HFP), Headset Profile (HSP), Audio/Video Distribution Transport Protocol (AVDTP) |
| Active Noise Canceling: | Yes |
| Active Noise Cancelling Technology: | Adjustable noise cancellation |
| Sensitivity (Audio Output): | 132 dB |
| Sensitivity (Microphone): | -37 dB |
| Diaphragm: | 40 mm |
| Simultaneously Connectable Devices Qty: | 2 |
| Features: | SoundGuard DIGITAL Technology, Smart Sensor Technology |
| Form Factor: | Built-in |
| Microphones Included: | 10 |
| Frequency Response: | 20 - 16000 Hz |
| Controls: | Power on/off, volume, play/pause, answer/end |
| Software Included: | Poly Lens |
| Included Accessories: | BT700 Bluetooth USB-C adapter, carrying case, USB charging cable, USB-C to audio cable, USB-C to USB-A adapter, charging stand |
| Supported Host Device OS: | macOS, Windows, Android, iOS |
| Software Certification: | Certified for Microsoft Teams Open Office, UC certified, Certified for Microsoft Teams |
| Battery: | Headset battery rechargeable - Lithium Ion |
| Run Time (Up To): | 24 hours |
| Recharge Time: | 1 hour |