| Product Type: | Notebook |
| AI Level: | Copilot+ PC |
| Operating System: | Windows 11 Home |
| CPU: | Intel Core Ultra 9 (Series 3) 386H / 2.1 GHz |
| Max Turbo Speed: | 4.9 GHz |
| Number of Cores: | 16-core |
| Performance Cores: | 4 |
| Efficient Cores: | 12 |
| Cache: | 18 MB |
| Features (Processor / Chipset): | 16 Threads |
| Features (Display): | Glare, CineCrystal, 90.9% screen-to-body ratio, HDCP, 10-bit(8-bit + FRC) Colour Depth, 1 ms response rate, Dynamic Display Switching (DDS) |
| Features (Input): | 4-Zone RGB backlight, PredatorSense key, Acer My Key, 1.5mm travel distance |
| Features (Communications): | Dual stream (2x2) |
| Features (Miscellaneous): | Acer Purified.Voice technology, 5th Gen AeroBlade 3D fan technology, liquid metal grease |
| Neural Processor Unit (NPU): | Intel AI Boost |
| NPU Performance Up To (TOPS): | 50 TOPS |
| AI Datatype Support on NPU: | INT8 |
| Sparsity Support: | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU: | OpenVINO, WebNN, WindowsML, ONNX RT |
| Windows Studio Effects Support: | Yes |
| RAM: | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max RAM Supported: | 32 GB |
| Technology (Memory): | DDR5 SDRAM |
| Technology (Battery): | 4-cell Lithium Ion |
| Rated Speed: | 6400 MHz |
| Form Factor: | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty: | 2 |
| Empty Slots: | 1 |
| Main Storage: | 1.024 TB SSD M.2 PCIe 5.0 - Quad-level Cell (QLC), NVM Express (NVMe) - Micron |
| Type (Display): | 16" OLED |
| Type (Input): | Keyboard, touchpad |
| Resolution: | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 165 Hz |
| Widescreen: | Yes |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Image Brightness: | 500 cd/m² |
| Colour Gamut: | 100% DCI-P3 |
| Multi-GPU Configuration: | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor: | NVIDIA GeForce RTX 5060 / Intel Graphics - up to 40 TOPS |
| Video Memory: | 8 GB GDDR7 SDRAM |
| Video System Features: | NVIDIA G-SYNC, NVIDIA Advanced Optimus |
| Gaming: | Yes |
| Camera: | Yes - Full HD |
| Video Resolutions: | 1920 x 1080 |
| Camera Features: | IR camera, Acer PurifiedView |
| Sound: | Stereo speakers, 3 microphones |
| Compliant Standards: | DTS:X Ultra |
| Audio Features: | Input: AI noise reduction |
| Keyboard Backlight: | Yes (RGB) |
| Keyboard Layout: | US International/Bulgarian |
| Numeric Keypad: | Yes |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Wireless Controller: | Killer Wi-Fi 6E AX1675i |
| Network Interface: | 5 Gigabit Ethernet |
| Capacity: | 92 Wh |
| Run Time: | Up to 10 hours |
| Output: | 230 Watt |
| Memory Card Reader: | Yes (microSD) |
| Software Included: | PredatorSense |
| Colour: | Abyssal black |
| Case Material: | Anodised aluminium |
| Included Accessories: | Power adapter |
| Localization: | Region: Bulgaria |
| Dimensions (WxDxH): | 35.678 cm x 27.55 cm x 1.897 cm |
| Тегло, kg: | 2.3 |