| Product Type: | Notebook |
| Operating System: | Apple macOS Tahoe 26 |
| EU Data Act: | Https://regulatoryinfo.apple.com/eudataact |
| CPU: | Apple A18 Pro |
| Number of Cores: | 6-core |
| Performance Cores: | 2 |
| Efficient Cores: | 4 |
| Features (Processor / Chipset): | Hardware-accelerated ray tracing, 60 GB/s memory bandwidth |
| Features (Display): | Liquid Retina display, sRGB colour, Dolby Vision, HDR compliance, HDR10 compatible, HDR10+, HLG gamma, Zoom, 3.6 million pixels |
| Features (Input): | Precise cursor control, Multi-Touch Gesture Recognition, Touch ID sensor |
| Features (Miscellaneous): | High Bit Rate 3 (HBR3), VoiceOver screen reader, accessibility reader, Voice Control, Switch Control, Closed Captions, Live Captions, personal voice, live speech, PVC free |
| Neural Processor Unit (NPU): | 16-core Neural Engine |
| RAM: | 8 GB (unified memory) |
| Main Storage: | 512 GB SSD soldered |
| Type (Display): | 13" - IPS |
| Type (Input): | Keyboard, multi-touch trackpad |
| Resolution: | 2408 x 1506 |
| Widescreen: | Yes |
| Pixel Density (ppi): | 219 |
| Image Brightness: | 500 cd/m² |
| Colour Support: | 1 billion colours |
| Keyboard Name: | Apple Magic Keyboard with Touch ID |
| Graphics Processor: | Apple A18 Pro 5-core |
| Max Monitors Supported: | 1 external monitor(s) |
| Video System Features: | Hardware-accelerated H.264, HEVC, ProRes and ProRes RAW, video decode engine, video encode engine, ProRes encode and decode engine, AV1 decode |
| Camera: | Yes - 1080p |
| Camera Features: | FaceTime 1080p HD camera, advanced image signal processor (ISP) |
| Sound: | Two tweeters, 2 beam-forming microphone array |
| Compliant Standards: | Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, Dolby Digital |
| Audio Features: | Output: Spatial Audio support; Input: voice isolation mode, wide spectrum microphone mode, enhanced voice clarity |
| Keyboard Layout: | International English |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 6.0 |
| Technology: | Lithium Ion |
| Capacity: | 36.5 Wh |
| Run Time: | Up to 16 hours |
| Software Included: | App Store, Apple Books, Calendar, Contacts, Apple FaceTime, Find My, Apple Freeform, Games, Apple GarageBand, Home, Apple iMovie, iPhone Mirroring, Journal, Apple Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Apple Numbers, Apple Pages, Passwords, Phone, Photo Booth, Photos, Podcasts, Apple Preview, Apple QuickTime Player, Reminders, Apple Safari, Apple Shortcuts, Stocks, Apple Time Machine, Tips, Apple TV, Voice Memos, Weather, Apple AirDrop, Siri |
| Apple Intelligence: | Yes |
| Colour: | Citrus |
| Case Material: | Aluminum |
| Security: | Fingerprint reader |
| Included Accessories: | USB-C charge cable (1.5m) |
| Cables Included: | USB-C charge cable |
| Dimensions (WxDxH): | 29.75 cm x 20.64 cm x 1.27 cm |
| Тегло, kg: | 1.23 |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| Carbon Footprint: | 116 kg carbon emissions |
| Rare Earth Materials: | 100% recycled rare earth elements in all magnets |
| Product Recycled Content: | 60 % - recycled materials |
| Packaging Recycled Content: | 100 % - recycled fibre |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Humidity Range Operating: | 0 - 90% (non-condensing) |