| VIVOBOOK | Series / Серия - VIVOBOOK |
| AMD | Manufacturer / Производител - AMD |
| 16GB | Memory size / Обем на паметта - 16GB |
| 512GB | Size / Обем - 512GB |
| FHD | Display resolution / Резолюция на екрана - FHD (1920 x 1080) |
| SILVER | Color - silver / Цвят - сребрист |
| Model | E1504FA-BQ2337 |
| CPU model | AMD Ryzen 3 7320U Processor 2.4GHz (6MB Cache, up to 4.1GHz, 4 cores, 8 Threads) |
| Memory size | 16GB |
| Memory type | LPDDR5 on board;
Total System Memory LPDDR5 16GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| SSD | 512GB |
| Disk specifications | M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Screen size | 15.6" |
| Screen type | FHD, IPS, LED Backlit, 16:9 aspect ratio, 60Hz refresh rate, 250nits brightness, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, T V Rheinland-certified, Screen-to-body ratio 84% |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Interface | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps);
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps);
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps);
1x HDMI 1.4;
1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1x1 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Camera | 720p HD camera ; With privacy shutter |
| Audio | SonicMaster;
Built-in speaker;
Built-in array microphone;
with Cortana voice-recognition support |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard;
Precision touchpad |
| Expansion slots | 1x M.2 2280 PCIe 3.0x2 |
| OS | None |
| Security | Fingerprint sensor integrated with Touchpad;
McAfee;
BIOS Booting User Password Protection;
Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Color | Cool Silver |
| Features | System diagnosis;
Battery health charging;
Fan Profile;
Splendid;
Function key lock;
WiFi SmartConnect;
TaskFirst;
Live update;
AI Noise Canceling |
| Power adapter | TYPE-C, 45W AC Adapter, Output: 20V DC, 2.25A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Weight | 1.63 kg |
| Dimensions | 36.03 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm |