| VIVOBOOK | Series / Серия - VIVOBOOK |
| 14 | Display size / Големина на дисплея - 14" |
| 32G | Memory size / Обем на паметта - 32GB |
| 1TB | Size / Обем - 1TB |
| OLED | Panel type / Тип на панела(матрицата) - OLED |
| WUXGA | Display resolution / Резолюция на екрана - WUXGA (1920 x 1200) |
| TOUCH | Touch screen / Тъчскрийн |
| GRAY | Color - black / Цвят - сив |
| CPU model | Intel Core Ultra 7 Processor 258V 32GB 2.2 GHz (12MB Cache, up to 4.8 GHz, 8 cores, 8 Threads) |
| Memory size | 32GB |
| Memory type | LPDDR5X Memory on Package
Total System Memory: LPDDR5X 32GB |
| Graphics | Intel Arc Graphics |
| SSD | 1TB |
| Disk specifications | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Screen size | 14" |
| Screen type | WUXGA OLED
16:10 aspect ratio
0.2ms response time
60Hz refresh rate
300nits Brightness
300nits HDR peak brightness
95% DCI-P3 color gamut
1,000,000:1 contrast ratio
VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500
1.07 billion colors
Glossy display
70% less harmful blue light
T V Rheinland-certified
Screen-to-body ratio 85% |
| Screen resolution | 1920 x 1200 |
| Interface | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps)
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 20Gbps)
1x Thunderbolt 4 with support for display / power delivery (data speed up to 40Gbps)
1x HDMI 2.1 TMDS
1x 3.5mm Combo Audio Jack
Micro SD card reader |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2x2 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello ; With privacy shutter |
| Audio | Smart Amp Technology
Built-in speaker
Built-in array microphone |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard
Precision touchpad |
| Expansion slots | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| OS | Windows 11 Home - ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Security | IR webcam with Windows Hello support
McAfee
BIOS Booting User Password Protection
BIOS setup user password
Microsoft Pluton security processor
Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Battery | 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Color | Matte Gray |
| Features | System diagnosis
Battery health charging
Fan Profile
Splendid
Tru2Life
Function key lock
WiFi SmartConnect
TaskFirst
Live update
ASUS OLED Care
AI Noise Canceling
AdaptiveLock |
| NPU | Intel AI Boost NPU up to 47TOPS |
| Power adapter | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal |
| Weight | 1.57 kg |
| Dimensions | 31.26 x 22.09 x 1.69 ~ 1.71 cm |