| Product Type: | Notebook |
| Operating System: | Windows 11 Pro - English |
| CPU: | Intel Core 7 |
| Max Turbo Speed: | 5.4 GHz |
| Number of Cores: | 10-core |
| Cache: | L3 - 12 MB |
| RAM: | 16 GB |
| Technology (Memory): | DDR5 SDRAM |
| Technology (Battery): | 3-cell lithium polymer |
| Form Factor: | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty: | 2 |
| Main Storage: | 512 GB SSD - NVM Express (NVMe) |
| Type (Display): | 16" - IPS |
| Type (Input): | Keyboard |
| Resolution: | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Widescreen: | Yes |
| Graphics Processor: | Intel Graphics |
| Camera: | Yes |
| Sound: | Dual stereo speakers |
| Audio Features: | Output: Poly Studio |
| Keyboard Layout: | International English |
| Features (Input): | Gesture function, multi-touch clickpad, spill-resistant |
| Features (Communications): | Dual stream (2x2) |
| Features (Miscellaneous): | MIL-STD-810H tested, BIOS Update via Network, HP DriveLock |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Software Included: | HP Support Assistant, HP Connection Optimizer, HP Privacy Settings, myHP, HP Hotkey Support, HP Cloud Recovery, HP Client Management Script Library (free download), HP Services Scan, HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Driver Packs (free download), HP Connect for Microsoft Endpoint Manager, HP Smart Support, HP Notifications, HSA Fusion for Commercial, HP MAC Address Manager, HP Manageability Integration Kit (free download), HP Image Assistant (free download), HSA Telemetry for Commercial, Poly Camera Pro, HP UEFI BIOS Certification level 2.8 |
| Integrated Options: | Hall sensor, HP Tamper Lock, thermal sensor, HP Sure Platform |
| Theft/Intrusion Protection: | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Compliant Standards: | RoHS, BSMI, FCC, ICES, KC, KCC, NCC, KES, Saudi Arabian Compliance, EAEU Compliance, Low Blue Light certified (LBL), FIPS 140-2 Level 2, Common Criteria EAL4+ |
| Localization: | Language: English / region: Europe |
| Dimensions (WxDxH): | 1.7 cm |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |