| Product Type: | Notebook |
| Operating System: | Windows 11 Home - English |
| CPU: | AMD Ryzen AI 7 350 / 2 GHz |
| Max Turbo Speed: | 5 GHz |
| Number of Cores: | 8-core |
| Cache: | L3 - 16 MB |
| Features (Processor / Chipset): | Integrated memory controller |
| Features (Display): | Glossy, Low Blue Light technology, Eyesafe technology, Dolby Vision, 90% screen-to-body ratio, X-Rite factory colour calibration, PureSight Pro display, HDR 1000 True Black |
| Features (Input): | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision glass touchpad |
| Features (Communications): | Dual stream (2x2) |
| Features (Miscellaneous): | MIL-STD-810H tested |
| Neural Processor Unit (NPU): | AMD Ryzen AI |
| NPU Performance Up To (TOPS): | 50 TOPS |
| Total Processor Performance Up To (TOPS): | 66 TOPS |
| RAM: | 32 GB (provided memory is soldered) |
| Technology (Memory): | LPDDR5X SDRAM |
| Technology (Battery): | Lithium polymer |
| Speed: | 7500 MT/s |
| Main Storage: | 1 TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
| Type (Display): | 14" OLED |
| Type (Input): | Keyboard, touchpad |
| Resolution: | 2880 x 1800 (WQXGA+) |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 120 Hz |
| Widescreen: | Yes |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Image Brightness: | 1100 cd/m² |
| Colour Gamut: | 100% DCI-P3 |
| Graphics Processor: | AMD Radeon 860M |
| Camera: | Yes - 1080p |
| Camera Features: | IR camera, Windows Hello, fixed focus, e-camera shutter |
| Sound: | Two tweeters, two woofers, quad array microphone |
| Codec: | Realtek ALC3306 |
| Compliant Standards (Audio & Video): | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Compliant Standards (Miscellaneous): | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, CarbonNeutral, TUV Rheinland Flicker Free Certification, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), Eyesafe Certified 2.0 |
| Audio Features: | Output: Smart Amplifier (AMP) |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Layout: | Bulgarian |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Capacity: | 70 Wh |
| Input: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output: | 65 Watt |
| Software Included: | Microsoft Office (Trial) |
| Colour: | Tidal teal |
| Case Material: | Aluminium (top), aluminium (bottom) |
| Surface Finish: | Aluminium anodising stamping with sandblasting |
| Security: | Microsoft Pluton Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Included Accessories: | USB-C slim wall mount power adapter |
| Localization: | Language: English / region: Bulgaria |
| Dimensions (WxDxH): | 31.2 cm x 21.93 cm x 1.39 cm |
| Тегло, kg: | 1.19 |
| EPEAT Compliant: | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |