| Product Type: | Notebook |
| AI Level: | Copilot+ PC |
| Operating System: | Windows 11 Home - English |
| CPU: | Intel Core Ultra 5 (Series 3) 325 |
| Max Turbo Speed: | 4.5 GHz |
| Number of Cores: | 8-core |
| Performance Cores: | 4 |
| Efficient Cores: | 4 |
| Cache: | 12 MB |
| Platform Technology: | Intel Evo |
| Features (Processor / Chipset): | Integrated memory controller |
| Features (Display): | Glossy, Flicker Free technology, Low Blue Light technology, Eyesafe technology, Dolby Vision, 90.5% screen-to-body ratio, X-Rite factory colour calibration, PureSight Pro display, HDR 1000 True Black |
| Features (Input): | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision glass touchpad |
| Features (Communications): | Dual stream (2x2) |
| Features (Miscellaneous): | Intel Active Management Technology (iAMT), MIL-STD-810H tested |
| NPU Performance Up To (TOPS): | 47 TOPS |
| AI Datatype Support on NPU: | INT8 |
| Sparsity Support: | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU: | DirectML, OpenVINO, WebNN, WindowsML, ONNX RT |
| Windows Studio Effects Support: | Yes |
| RAM: | 32 GB (provided memory is soldered) |
| Technology (Memory): | LPDDR5X SDRAM |
| Technology (Battery): | Lithium polymer |
| Rated Speed: | 7467 MT/s |
| Main Storage: | 1 TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
| Type (Display): | 14" OLED |
| Type (Input): | Keyboard, touchpad |
| Resolution (Display): | 2880 x 1800 (WQXGA+) |
| Resolution (Audio & Video): | 5 Megapixel |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 120 Hz |
| Widescreen: | Yes |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Image Brightness: | 1100 cd/m² |
| Colour Gamut: | 100% sRGB, 99% Adobe RGB, 100% DCI-P3 |
| Graphics Processor: | Intel Graphics - up to 40 TOPS |
| Camera: | Yes |
| Camera Features: | IR camera, Windows Hello, fixed focus, e-camera shutter, Ultrasonic Human Presence Detection |
| Sound: | Two tweeters, two woofers, quad array microphone |
| Codec: | Realtek ALC3347 |
| Compliant Standards (Audio & Video): | Dolby Atmos, SoundWire |
| Compliant Standards (Miscellaneous): | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, CarbonNeutral, TUV Rheinland Flicker Free Certification, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), Eyesafe Certified 2.0 |
| Audio Features: | Output: Smart Amplifier (AMP) |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Layout: | Bulgarian |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Capacity: | 70 Wh |
| Input: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output: | 65 watt |
| Interfaces Details: | 3 x Thunderbolt 4/DisplayPort 2.1 (45-65W Power Delivery) |
| Software Included: | Microsoft Office (Trial) |
| Colour: | Luna grey |
| Case Material: | Aluminium (top), aluminium (bottom) |
| Surface Finish: | Aluminum stamping (anodized with sandblasting) |
| Security: | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Included Accessories: | USB-C slim wall mount power adapter |
| Localization: | Language: English / region: Bulgaria |
| Dimensions (WxDxH): | 31.2 cm x 22.1 cm x 1.39 cm |
| Тегло, kg: | 1.14 |
| EPEAT Compliant: | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| Bundled Services: | 3 Years Lenovo Courier/Carry-in Support |