| Product Type: | Notebook - 175-degree hinge design |
| AI Level: | Copilot+ PC |
| Operating System: | Windows 11 Home - English |
| EU Data Act: | Https://www.lenovo.com/us/en/compliance/eu-data-act-transparency-declaration/ |
| CPU: | AMD Ryzen AI 7 445 / 2 GHz |
| Max Turbo Speed: | 4.6 GHz |
| Number of Cores: | 6-core |
| Cache: | L3 - 8 MB |
| Features (Processor / Chipset): | Integrated memory controller |
| Features (Display): | Glossy, PureSight Pro display, Eyesafe technology, Dolby Vision, Flicker Free technology, HDR 1000 True Black, X-Rite factory colour calibration, AAR 90.5%, OGS Technology, Glass Panel |
| Features (Input): | Copilot key, multimedia control, buttonless touchpad, glass touchpad, multi-touch touchpad, precision touchpad |
| Features (Communications): | Dual stream (2x2) |
| Features (Miscellaneous): | Administrator password, hard drive password, MIL-STD-810H tested, Rapid Charge Express, self-healing BIOS |
| Neural Processor Unit (NPU): | AMD Ryzen AI |
| NPU Performance Up To (TOPS): | 50 TOPS |
| Total Processor Performance Up To (TOPS): | 59 TOPS |
| RAM: | 32 GB (provided memory is soldered) |
| Technology (Memory): | LPDDR5X SDRAM |
| Technology (Battery): | Lithium polymer |
| Speed: | 8000 MT/s |
| Rated Speed: | 8000 MT/s |
| Main Storage: | 1 TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
| Type (Display): | 14" OLED |
| Type (Input): | Keyboard, touchpad |
| Touchscreen: | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution (Display): | 2880 x 1800 (WQXGA+) |
| Resolution (Audio & Video): | 5 Megapixel |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 120 Hz |
| Widescreen: | Yes |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Image Brightness: | 1100 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle: | +85 / -85 |
| Vertical Viewing Angle: | +85 / -85 |
| Colour Gamut: | 100% DCI-P3, 100% sRGB, 99% Adobe RGB |
| Graphics Processor: | AMD Radeon 840M |
| Max Monitors Supported: | 3 external monitor(s) |
| Video System Features: | Direct X 12 |
| Camera: | Yes |
| Camera Features: | IR camera, e-shutter, fixed focus, Windows Hello |
| Sound: | Two tweeters, two woofers, quad array microphone / 3D array |
| Codec: | Realtek ALC3306 |
| Compliant Standards (Audio & Video): | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Compliant Standards (Miscellaneous): | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, CarbonNeutral, TUV Rheinland Flicker Free Certification, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), Eyesafe Certified 2.0 |
| Audio Features: | Output: Amplifier (AMP) |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Layout: | Bulgarian |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Wireless Controller: | M.2 Card |
| Capacity: | 70 Wh |
| Run Time: | Up to 18.36 hours |
| Battery Run Time: | Local video (1080p) playback time (150 nits): up to 18.36 hour(s) |
| Input: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output: | 65 Watt |
| Software Included: | Microsoft Office (Trial) |
| Colour: | Tidal teal |
| Case Material: | Aluminium (top), aluminium (bottom) |
| Surface Finish: | Aluminium anodising stamping with sandblasting |
| Integrated Options: | Hall sensor |
| Security: | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Included Accessories: | USB-C slim wall mount power adapter |
| Localization: | Language: English / region: Bulgaria |
| Dimensions (WxDxH): | 31.2 cm x 22.1 cm x 13.9 cm |
| Тегло, kg: | 1.22 |
| EPEAT Compliant: | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| Carbon Footprint: | 183 kg carbon emissions |
| Total CF/unit Standard Deviation (kg CO2e): | 29 |
| PAIA Version: | 1.5.3 |
| Packaging Recycled Content: | Plastic-free |
| Bundled Services: | 3 Years Lenovo Courier/Carry-in |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Humidity Range Operating: | 8 - 95% |