| Model | 83SG000ABM |
| CPU model | AMD Ryzen™ AI 7 450 (8C / 16T, 2.0 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3) |
| Memory size | 24GB |
| Memory type | Soldered LPDDR5X-8533;
Max Memory: 24GB soldered memory, not upgradable |
| Graphics | Integrated AMD Radeon™ 860M Graphics |
| SSD | 1TB |
| Disk specifications | SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Screen size | 14" |
| Screen type | 2.8K OLED 500nits (typical) / 1100nits (peak) Glossy, 100% DCI-P3, DisplayHDR™ True Black 1000, 120Hz VRR |
| Screen resolution | 2880x1800 |
| Interface | 1x USB-A (USB 5Gbps), Always On;
1x USB-A (USB 5Gbps);
2x USB-C® (USB4® 40Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1;
1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz;
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm);
1x SD card reader;
Various docking solutions supported via USB-C® |
| LAN | None |
| Wi-Fi | Wi-Fi® 7, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Camera | FHD 1080p + IR with Privacy Shutter, ToF Sensor |
| Audio | High Definition (HD) Audio;
Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos®;
Microphone 2x, Array |
| Keyboard | Backlit, Bulgarian;
Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 80 x 135 mm |
| Expansion slots | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel;
Two M.2 slots;
• One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot;
• One M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot;
SD Card Reader |
| OS | None |
| Security | Firmware TPM 2.0 Enabled;
No Fingerprint Reader;
Camera privacy shutter;
IR camera for Windows® Hello (facial recognition) |
| Battery | 92.5Wh |
| Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Color | Luna Grey |
| NPU | Integrated AMD Ryzen™ AI, up to 50 TOPS |
| Power adapter | 100W USB-C® Slim (3-pin) |
| Weight | Around 1.43 kg |
| Dimensions | 312 x 221 x 15.7 mm |