| Model | 83TC002ABM |
| CPU model | Intel Core™ Ultra 7 355, 8C (4P + 4LPE) / 8T, Max Turbo up to 4.7GHz, 12MB Intel® Smart Cache |
| Memory size | 32GB |
| Memory type | Soldered LPDDR5X-7467;
Max Memory: 32GB soldered memory, not upgradable |
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| SSD | 1TB |
| Disk specifications | SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Screen size | 14" |
| Screen type | 2.8K WQXGA+ OLED 1100nits (peak) / 500nits (typical) Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 100% sRGB, 99% Adobe® RGB, 120Hz, Eyesafe®, Dolby Vision®, Flicker Free, DisplayHDR™ True Black 1000, Glass, Touch, X-Rite®, PureSight Pro;
OGS, 10-point Multi-touch |
| Screen resolution | 2880x1800 |
| Interface | 1x USB-A (USB 5Gbps), Always On;
2x Thunderbolt™ 4, with USB PD 45-65W and DisplayPort™ 2.1;
1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz;
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm);
1x microSD card reader;
Various docking solutions supported via Thunderbolt™ |
| LAN | None |
| Wi-Fi | Wi-Fi® 7, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Camera | 5.0MP + IR with Privacy Shutter |
| Audio | SoundWire®, Realtek® ALC3347 codec;
4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Dolby Atmos®, Smart Amplifier (AMP);
Microphone 4x, Array |
| Keyboard | Backlit, Bulgarian;
Buttonless glass-like Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm |
| Expansion slots | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel;
One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot;
microSD Card Reader |
| OS | Windows® 11 Home, English;
Office Trial |
| Security | Firmware TPM 2.0 Enabled;
No Fingerprint Reader;
Camera privacy shutter;
IR camera for Windows® Hello (facial recognition) |
| Battery | 70Wh |
| Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Color | Luna Grey |
| Pen | Lenovo® Yoga® Pen Gen 2 with Case (Luna Grey) |
| NPU | Up to 49 TOPS |
| Power adapter | 65W USB-C® Slim (2-pin, Wall-mount) |
| Weight | Starting at 1.38 kg |
| Dimensions | 317 x 228 x 15.45 mm |