Описание
- 16" 3.2K (3200x2000) Tandem OLED, 1600nits (peak) / 1000nits (typical) Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 100% Adobe® RGB, 100% sRGB, 120Hz, Eyesafe®, Dolby Vision®, Flicker Free, DisplayHDR™ 1000, AGC Dragontrail™ Glass, Touch, X-Rite®, PureSight Pro
- Intel Core Ultra 9 285H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.4GHz, 24MB Intel Smart Cache
- 64GB Soldered LPDDR5x-8400
- 2x 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7
- Windows 11
Спецификация
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 13 TOPS |
| Model | 83L0000RBM |
| Screen size | 16" |
| Power Adapter | 170W Slim Tip (3-pin) |
| Screen Resolution | 3200x2000 |
| Memory size | 64GB |
| Memory type | Soldered LPDDR5x-8400;Max Memory: 64GB soldered memory, not upgradable |
| CPU Model | Intel® Core Ultra 9 285H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.4GHz, 24MB Intel Smart Cache |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7 |
| SSD | 2TB (2x 1TB) |
| Disk Specifications | SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Interface | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1);1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On;2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1;1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz;1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm);1x SD card reader;1x Power connector;Various docking solutions are supported via Thunderbolt™ |
| Camera | 5.0MP + IR with E-shutter |
| OS | Windows® 11 Home, English;Office Trial |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec;6 stereo speakers, 2W x4 (dual side woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Dolby Atmos®, Smart Amplifier (AMP);4x, Array Microphone |
| Expansion Slots | Memory soldered to systemboard, no slots, dual-channel;Two M.2 slots;• One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot;• One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot;SD Card Reader |
| Bluetooth | 5.4 |
| Wi-Fi | Wi-Fi® 7, 802.11be 2x2 |
| Security | Firmware TPM 2.0;E-shutter;IR camera for Windows® Hello (facial recognition) |
| Battery | 84Wh |
| Keyboard | Backlit, Bulgarian;Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 95 x 150 mm |
| Dimensions | 362.72 x 253.69 x 17.9 mm |
| Weight | Starting at 2.07 kg |
Спецификация
| Тегло: |
2.07 kg |
| MPN: |
83L0000RBM |
| EAN: |
0198156510976 |
| Производител: |
Lenovo |
Допълнителна информация за продукта вижте на страницата на производителя
Тагове: Лаптопи Lenovo, Лаптопи с процесор Intel Core Ultra 9