Описание
- 16" WQXGA (2560x1600) OLED 500nits (typical) / 1100nits (peak) Glossy, 100% DCI-P3, 240Hz, DisplayHDR™ True Black 1000, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free
- AMD Ryzen 9 9955HX3D (16C / 32T, 2.5 / 5.4GHz, 16MB L2 / 128MB L3)
- 2x 32GB SODIMM DDR5-5600
- 2TB SSD M.2 2280 PCIe 5.0x4 Performance NVMe
- NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7, Boost Clock 2287MHz, TGP 175W, 1334 AI TOPS
Спецификация
| Features | AI Chip: LA3 |
| Model | 83RU003QBM |
| Screen size | 16" |
| Power Adapter | 400W Slim Tip (3-pin) |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Memory size | 64GB (2x32GB) |
| Memory type | SODIMM DDR5-5600;Max Memory: Up to 64GB DDR5-5600 offering |
| CPU Model | AMD Ryzen™ 9 9955HX3D (16C / 32T, 2.5 / 5.4GHz, 16MB L2 / 128MB L3) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX™ 5080 16GB GDDR7, Boost Clock 2287MHz, TGP 175W, 1334 AI TOPS |
| SSD | 2TB |
| Disk Specifications | SSD M.2 2280 PCIe® 5.0x4 Performance NVMe® |
| Interface | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1);1x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On;1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 95-100W and DisplayPort™ 2.1;1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with DisplayPort™ 2.1;1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz;1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm);1x Ethernet (2.5GbE RJ-45);1x Slim tip Power connector;Various docking solutions supported via USB-C® |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| OS | None |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec;4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP);Microphone: 2x, Array |
| Expansion Slots | Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable;Two M.2 slots;• One M.2 2280 PCIe® 5.0 x4 slot;• One M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot |
| Bluetooth | 5.4 |
| LAN | 2.5GbE (RJ-45) |
| Wi-Fi | Wi-Fi® 7, 802.11be 2x2 |
| Security | Firmware TPM 2.0 Enabled;No Fingerprint Reader;E-shutter |
| Battery | 99.9Wh |
| Keyboard | Per-key RGB Backlit (with Lighting Lens), Bulgarian;Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, 75 x 120 mm |
| Dimensions | 364.38 x 275.94 x 21.9-26.65 mm |
| Weight | Starting at 2.56 kg |
Спецификация
| Тегло: |
2.56 kg |
| MPN: |
83RU003QBM |
| EAN: |
0199274189532 |
| Производител: |
Lenovo |
Допълнителна информация за продукта вижте на страницата на производителя
Тагове: Лаптопи Lenovo, Лаптопи с процесор AMD Ryzen 9